Розробки уроків

О.Грін. “Пурпурові вітрила”. Поєднання реального та фантастичного в повісті. Основний конфлікт твору. Мета уроку: познайомити учнів із творчістю російського письменника Олександра Гріна, на прикладі його життя та творчості показати актуальність проблематики його творів,розпочати аналітичне дослідження твору;поглибити знання учнів про повість як літературний жанр,розкрити специфічні риси повісті-феєрії ;продовжувати формувати уявлення про загальнолюдські цінності – доброту, милосердя, любов до ближнього на прикладі романтичної повісті “Пурпурові вітрила” Обладнання: виставка літератури, Тип уроку: комбінований “До кінця днів моїх я хотів би блукати світлими країнами моєї уяви” О.Грін. Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності 1. Учениця читає уривок з вірша В. Саянова Он жил среди нас, этот сказочник странный, Создавший страну, где на берег туманный С прославленных бригов бегут на заре Высокие люди с улыбкой обманной, С глазами, как отсвет морей в янтаре, С великою злобой, великой любовью, С соленой, как море, бунтующей кровью, С извечной, как море, мечтой о добре. ІІ. Повідомлення теми та мети уроку ІІІ.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу 1.Слово учителя.(коротка розповідь про письменника) “До кінця днів моїх я хотів би блукати світлими країнами моєї уяви”, говорив російський письменник Олександр Грін. Вже в дитячі та юнацькі роки задзвеніла в ньому струна романтики, захопила спрага пригод і мандрів. Майбутній письменник рано захопився читанням. Його цікавили розповіді про подорожі, мореплавців, мисливців. Особливо любив він твори Едгара По, Олександра Дюма, Даніеля Дефо, Жуля Верна, Роберта Стівенсона. Можливо, саме тим можна пояснити втечу 16-літнього юнака з маленького містечка В’ятка в Одесу. Марячи морем і вітрилами, далекими землями і кораблями, він вирішив стати моряком. Проте тільки двічі йому поталанило: його взяли матросом на рейс до Батумі, і ще раз він побував у Єгипті. Повернувшись в Одесу, Грін зрозумів, що з кар’єрою моряка йому не пощастило. Перш ніж стати письменником, Грін перепробував різноманітні професії: вантажника і робітника на пекарні, землекопа і рибалки, різноробочого в залізничному депо і лісоруба, плотогона і золотошукача. І хоча його переслідував голод, злидні, хвороби, все ж романтика мандрів не покидала Олександра Гріна. Письменник писав про екзотичні країни в південних морях, про залиті сонцем міста, про людей з незвичними іменами. Вся творчість Олександра Гріна була присвячена оспівуванню мрії, прославленню людей, які вміють мріяти і добиватися втілення своїх найзаповітніших мрій. Такою була звичайна дівчина Ассоль з прекрасного міста Лісса, яка діждалася приходу корабля з багряними вітрилами. Письменник запевняв навіть, що такий корабель рано чи пізно приходить до кожного, хто вміє мріяти, хто вірить, що мрії не можуть не збутися. 2. Опрацювання літературознавчих термінів. Повість- прозовий твір ,у якому замальовується історія життя однієї людини в зіткненні з долями інших людей. Сюжет повісті розгортається як низка епізодів,які докладно характеризують головного героя. За обсягом, широтою охоплення дійсності вона є проміжним жанром між оповіданням і романом. Феєрія- твір (літературний,театральний,цирковий) із фантастично- казковим Сюжетом 3.Робота з підручником. Розглянемо порівняльну таблицю А зараз звернемо увагу на структуру повісті. Твір складається із семи розділів, кожен розділ має свою назву.Спочатку сюжет розвивається у паралельних площинах: окремо –доля Ассоль, окремо-доля Артура Грея. Але з ІІІ розділу автор зводить жіночу й чоловічу лінії сюжету в одне річище, зближуючи й перетинаючи долі головних героїв,готуючи їм зустріч віч-на-віч. Таким чином Грін робить казку про пурпурові вітрила реальністю, яка приносить щастя двом прекрасним молодим людям, котрі не розучилися вірити в чудо. 4.Читання уривку “…Не знаю, скільки мине років, тільки в Каперні розцвіте одна казка, пам’ятна надовго…і ти поїдеш назавжди в прекрасну країну, де сходить сонце і де зорі зійдуть з неба, щоб привітати тебе з приїздом” 5.Запитання до уривку - хто подарував цю казку-мрію Ассоль і чому? - чи не було це насмішкою або жорстокістю по відношенню до Ассоль? - розкажіть про родину Ассоль. Як сусіди ставились до Ассоль та її батька? Чому? - поясніть слова Лонгрена “Ех, Ассоль, хіба вони вміють любити? Треба вміти любити, а цього вони й не можуть” 6.Словникова робота. (запис у словнику) Символ – предмет чи слово, які умовно передають суть якого-небудь явища. Слово учителя. У стародавній Греції символом називали дві половинки розрізаної навпіл палички, які допомагали їхнім власникам упізнавати один одного в далеких місцях. У наш час символом називають предмет чи слово, які умовно передають суть якого-небудь явища. Символ близький до алегорії та метафори, оскільки утворює свої переносні значення на основі того, що ми відчуваємо спорідненість, зв’язок поміж тим предметом чи явищем, які позначаються якимось словом у мові, та іншим предметом або явищем, на які ми переносимо це ж словесне позначення. Домашнє завдання: знайти та відмітити в тексті характеристики головних та другорядних персонажів.

Немає коментарів:

Дописати коментар